پایانه فروش ویژه پیشخوان (POS)

تهیه پرینتر و سایر ملزومات دفاتر پیشخوان دولت

سامانه پشتیبانی و مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاترپیشخوان

اطلاعیه ها

راهنمای اتصال به شبکه پیشخوان (SIN)

ملاقات حضوری

سیستم یکپارچه مالی و حسابداری دفاتر پیشخوان دولت

روابط عمومی کانون در تلگرام

telegram_pr.jpg

خبررابطه متقابل دولت الکترونیک و دموکراسی الکترونیک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط f.choobineh   
سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 15:00

دولت الکترونیکی حاصل تغییرات فنی، به خصوص فناوری اطلاعات از یک طرف، و انطباق سازمانی با تغییرات عصر اطلاعات و دیجیتال از طرف دیگر است. در صورت پذیرش تفکر مدیریت استراتژیک در حوزه دولتی، فلسفه دولت الکترونیکی به راحتی برای کارگزاران و بوروکرات‌ها قابل هضم خواهد بود. تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات به شکل فزاینده‌ای، مرزهای زمان و مکان را در هم می‌شکند و اطلاعات سریعتر از هر زمان دیگر انتقال می‌یابد. به زودی این انقلاب فناوری، تمامی جنبه‌های فعالیت‌های مختلف را لمس خواهد کرد و خدمات دیجیتالی به شهروندان جامعه مجازی، در سطح بسیار گسترده‌تر از گذشته به کار گرفته خواهد شد. گسترش خدمات شهری مبتنی بر وب، نیازمند برنامه‌ریزی جامع و یکپارچگی است. بدون این کار، سیستم‌های ایجاد شده در یک شهر و سازمان‌های مختلف به مثابه جزایری خواهند بود که اگر دسترسی به آنها ممکن نباشد هر سازمان به رویکرد سیستمی خاص خود می‌پردازد که حاصل آن سردرگمی کاربران و عدم کارایی و اثربخشی مناسب خدمات مبتنی بر وب، خواهد بود. از همه مهمتر اینکه، خدمات الکترونیکی مبتنی بر وب در یک شهر و جامعه مجازی، زمانی کارایی لازم را خواهد داشت که، ارتباط منطقی و کاهش شکاف دیجیتالی بتواند نیازهای بین سازمانی و شهروندان را برآورده کند.

دموکراسی الکترونیکی، در واقع بیانگر چگونگی استفاده و به خدمت‌گیری فناوری اطلاعات و ارتباطات تحت استراتژی‌های مختلف می‌باشد. در همه کشورها، همه شهروندان به طور برابر از مزایای دموکراسی بهره‌مند نمی‌شوند. مردم برای مشارکت در زندگی اجتماعی- سیاسی و سهیم شدن در روند برقراری دموکراسی در کشور خود باید به این فناوری‌ها دسترسی داشته باشند، طرز کار با آن را بدانند و خود نیز تمایل به استفاده از آن ها را داشته باشند. با این حال حتی اگر مردم در کشورهای در حال توسعه فرصت‌هایی برای استفاده از فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی داشته باشند به دلایل متعدد و بعضا نامعلوم از این فناوری ها استفاده نمی‌کنند. در این مسیر تمامی اقشار مختلف نظیر دولت‌ها، مقامات رسمی، رسانه‌ها و سازمانهای سیاسی و شهروندان را در بخش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی یک دولت الکترونیک و در جزء، یک شهرداری الکترونیکی تحت الشعاع قرار می‌دهد.

دولت الکترونیک مفهومی است که دولت دموکراسی را فعال‌تر می‌کند. چون شهروندان خود مستقیما در این نوع دولت درگیرند و به راحتی می‌توانند در تصمیم سازی‌ها دخالت داشته باشند. اطلاعات به عنوان ابزاری است که در تحقق دموکراسی الکترونیک نقش اصلی را ایفا می‌کند و این اطلاعات با تحقق دولت الکترونیک در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

روابط عمومی کانون انجمن‌های صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی کشور

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 15:33
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

منوی اصلی

ورود به تالار گفتگوتعهدنامه استفاده از خدمات پورتال دفاتر پیشخوان خدمات دولت

دستورالعمل ها و بخشنامه ها

logo-samandehi